top of page

Tanrıça Kali
Zamanin birinde ölümsüzlüğü elde etmek isteyen Asuralara karşı samsarayi( doğum döngüsü) yeniden kurmak isteyen Devalar Tanrıça Devi'den yardim istediler. Devi'nin amaci ise yaratılışı uğursuz güçlerin şiddetinden ve saldırılarından esirgemek ve korumaktı. Yardım isteğine hemen cevap vererek Kali biçimine girer ve dilini uzatarak Asuralarin kani yere değmeden hepsini içer.

Kan içmeye devam ettikçe ve bu şiddet aleminden zevk aldıkça Devalari da çok korkutur. Devalar da yardim icin Şiva'ya gider.

Şiva Tanrıçayi durdurmak için kendini onun yolu üzerine atar. Kali de Şiva'nin üzerine basar. Kocasinin üzerine bastığı için utanir ve dudağını ısırır. O yuzden Kali hep dilini çıkarmış olarak görülür.Dilinin disarida olmasinin diğer anlami da kötülükleri yutup yok ettigini yani yok edici Tanrica oldugunun bir simgesidir.

Kali aynı zamanda siyah, karanlik, lekelenmiş anlamina gelir. Akil dışı, sert ve acimasizdir.

Kali çürümenin, yıkımın ve ölümün vücut bulmuş halidir. Onun kasvetli havasi, karışık saçları, dışına fırlamış kaburgalari, uzayan dili ve patlak kırmızı gözleri biçimsel olarak insan yaşamının zayıflıklarını, mutlak öfkesini ve faniligin yanısıra, aldatmanın (maya) engellerinden kurtulmak için askinligin gerekliliğini anlatir.

Boynunun etrafındaki kafatasları hem ölü kurbanlari anlatir hem de sanskrit alfabesinin harfleridir. Kendi mantrasini söylerken kendini özgürlestirir ama insanlarida esir alir.


Kestiği Asuralarin başlarından bir kolyeyi boynuna takar ki bu kesik başlardan kolye aynı zamanda kendisine tapanlardan uzaklaştırdığı kötü fikirleri, engellediği kötü niyetleri ve sildiği günahlari da temsil eder.


Yok ettiği negatif enerjileri ise kesik kollardan bir etek suretinde giyinir. Bu kesik kollardan etek ayni zamanda kendisine tapanlardan uzaklastirdigi tehlikeleri ve kendisine tapanlara gelmesini engelledigi zararlari da temsil eder. Ayrıca kesik insan ellerinin kemeri, karma döngüsünden kurtuluşu da simgeler.
Bu tanrının görüntüsü çok sayıda simgeyi içerir: dört kolu hem dünyanın yönlerini hem de ana çakraları; üç göz - tüm Hinduizm felsefesinin dayandığı üç ana güç: yaratma, koruma ve yıkım; kafatasları ise bir dizi insan reenkarnasyon ve kesilmiş bir kafa egodan bir kurtuluş; mavi ten rengi - sonsuzluk; ayaklarının altındaki ceset bedensel bir kabuğun kırılganlığıdır; kanlı dil guna rajas ve siyah saç bilinç saflığıdır.

Kılıcı, sahte bilincin yok edicisi ve bize bağlanan sekiz bağdır.

Çıplaklığı ayni zamanda kurtulusa giden yolda tum tabu ve korkularimizdan kurtulmamiz gerektigini hatirlatir.


Kali hem merhametsiz hem cömerttir. Dualitenin kabulü olan yaşam ve ölüm tanrıçasıdır.. Ölüm ve yaşam onun bedeninde döngüler kurmaya devam eder. O dünyanin koruyucu annesidir. Insanlari cehaletten ve şeytanlardan kurtarir. Dürüst insanlari destekler. Ayrıca Hinduizm'de büyük bir neşeyle ilişkilidir: Düşmanları alt etmek için her zaman güler.Kali, Hindistan'ın her yerinde Hindular tarafından, özellikle Nepal ve Sri Lanka ile birlikte Bengal, Assam, Keşmir, Punjab, Himachal Pradesh, Kerala ve Tamil Nadu'ya tapınıyor.〰️Zaman sonra Tanrıça bu halinden kurtulmaya karar vermiş, Yamuna nehrine dalarak ışık saçan parlak Gauri olarak çıkmıştı. 〰️


Tanrıça Kali Matralari


Om Klim Kalika-Yei Namaha

Bu mantranın, ne kadar karmaşık olursa olsun her türlü sorundan kurtulma sağladığına inanılıyor.


Om Hrim Shreem Klim Adya Kalika Param Eshwari Swaha

Anlamı: Ey Kali, Mutluluk dolu Annem. Senin çılgın sevincinde dans ediyorsun, ellerini birbirine çırpıyorsun! Dünyanda hareket eden her şeyin Hareket ettiricisi sensin.

Bu mantranın kişinin maneviyatına hızlı bir büyüme getirdiğine inanılıyor.96 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page