Mangonun Hikayesi

Güncelleme tarihi: 14 Ara 2020

Ganesha, Skanda ve Mangonun Hikayesi


Shiva, karısı Parvati ve oğulları Skanda ve Ganesha ile Kailash Dağı'nda küçük bir kulübede yaşıyordu. İki kardeş birbirine benzemiyordu. Ağabey Skanda zayıf, atletik ve her zaman aktifti. Her zaman arkadaşları ile dışarıdaydı, koşma, yüksek atlama veya yüzme gibi sporlar yapıyordu. Daha genç olan Ganesha, kitaplarına gömülmeyi severdi. Kitap okumadığı zaman yemek yemeği tercih ederdi.

Skanda, güçlü bacakları olan güzel bir çocuktu, Ganesha ise bir filin kafasına ve bir oğlanın bedenine sahipti. Skanda'nın aracı bir tavus kuşuydu ve Ganesha'nın aracı bir fareydi. Ama ikisi de cesur, şefkatli, zekiydi ve herkes tarafından seviliyordu.


Bir zamanlar yaramazlıklarıyla bilinen bilge Narada aileyi ziyarete gelmişti. Gözünde yaramaz bir parıltıyla Sage Narada çantasından bir mango çıkardı. Mangoyu Shiva'ya sundu, 'Lordum, bu mango çok özel bir mango. Tanrıların nektarından daha tatlıdır ve bu mangoyu kim yerse bilgelik öğrenir. "Narada'ya teşekkür ederek Shiva, mangoyu kesip yarısını Parvati'ye vermek üzereydi, Narada onu durdurdu. 'Lordum! Lütfen mangoyu kesmeyin! Mango sadece bir kişi tarafından yenmelidir. Kesilir ya da paylaşılırsa değerini kaybedecektir. '' Shiva kaşlarını çattı ve hemen Parvati'nin yemesi için mangoyu uzattı. Gülümsedi, "Meyvenin tadını çıkar canım!"

Parvati, kocasının yemeyeceği bir şeyi yemeye de isteksiz olduğu için tereddüt etti. "Kocamla paylaşamayacağım hiçbir şeyi yemek istemiyorum." Mangoyu Narada'ya iade ederken dedi. Narada, teklifinin Lord ve Tanrıça tarafından reddedildiği için üzülmüş gibi davrandı.