Hamile Yogası İncelemeleri

Hamile Yogası İncelemeleri


Her insan yoga yapabilir. Evet isteyen herkes yoga yapabilir. Yoganın 5000 yıl önce ortaya çıktığını düşünürsek günümüze gelene kadar yani modern dönem içerisinde değerli yoga üstatları sayesinde farklı kollara ayrılmıştır. Bu sayede çeşitli yoga başlıklarıyla tanıştık. Günümüzde de çeşitlenmeye devam etmektedir. Ülkemizde son dönem popüler olan hamile yogası da bu çeşitlenmelerden biri. 3 yıldır eğitmenliğini yaptığım hamile yogası hakkında hem gözlemleri mi hem de yapılan bazı araştırmaları sizinle paylaşacağım.

Hamile yogası diğer ismiyle Prenatal yoga gebeliğin 12. Haftasından itibaren yapılmaya başlanır. Doktor onayını almak şart. Doktor onayını almadan yoga dersine katılmanızı tavsiye etmem. Doktor onayı almak hem size hem de eğitmene güven verir. Oluşabilecek bir risk varsa ortadan kalkmış olur.

Daha önce yoga yapmış olmanız gerekli değil. Esnek değilim diye endişelenmenize hiç gerek yok. Çünkü hamilelik boyunca salgılanan hormonlar sayesinde siz eski halinizden de daha esnek oluyorsunuz. Çünkü bedeniniz sizi doğuma hazırlıyor. Diğer hormonlarla beraber Relaksin hormonu iş başında J

Çeşitli nedenlerle hamile yogası tercih edilebilir. Hamilelikle gelen bel ve kalça ağrısı, karpal tünel sendromu, uykusuzluk, büyüyen karınla ortaya çıkan nefes problemleri, iyi hissetmek, sosyalleşme, doğum sonrası güçlenmiş bir beden, lohusalıkta iyi ruh hali, doğum zamanı bedeni ve nefesi etkin kullanma, vajinal ya da sezaryen doğum tercihi ayırmaksızın bebekle bağ kurma gibi genel konuların dışında ters dönmüş bebek, doğum kanalına girmeyen bebek gibi alt başlıkları da sıralayabiliriz.


4 çeşit gebe yaklaşımı ile karşılaştım.