Enerji İsrafı Testi

Son yıllarda artan kronik yorgunluk söylemlerine denk gelmişsinizdir. Hatta bu halin içinden geçmiş bile olabilirsiniz. Hiçbir şey yapmama isteği ile günlerimiz, aylarımız, yıllarımız geçip gidiyor. Motivasyonsuz geçen zamanımız bizi daha da strese sokuyor haliyle. Bıkkınlık yaratan bu bilinçsiz durumun içinden çıkmak için destek almak işleri fazlasıyla kolaylaştırıyor. Son yıllarda uygulayıcılığını yaptığım çiçek terapisi ve biyoenerji ile bu alanda bir çok kişi ile görüşmeler, seanslar gerçekleştirdim. Ortaya çıkan şey; kısaca ''enerji israfı''.

Konumuz yaşadığımız yerde tasarruf sağlamak değil. Aslında bir tasarruf sağlamak istiyoruz ama bu yazının konusu yaşam alanlarımız için değil kendi enerji alanımız için tasarruf sağlama üzerine. Yaşam alanları için oluşturduğumuz tasarrufları hatırlamak, ne gibi uygulamalar yaptığımızın üzerinden geçmekte fayda var. Çünkü gereksiz yere harcanan her enerji için aynı yaklaşımı sergilemek bize hiçte yabancı değil.( Bunu cebimize koyalım.) Yaşam alanlarında neler yaparız, gereksiz yere akan su varsa musluğu kapatırız, bulunmadığımız odanın ışığını kapatırız, iki kişiysek evde on kişilik yemek yapmayız, yüksek sesli bir yerdeysek çaresine bakarız.. Elimizden geldiğince zararsiz ziyansız iş yapmak isteriz.

Peki gelin bu iş kendimize gelince nasıl oluyor? Bu tasarrufları kendimde de uygulayabilir miyiz? Öncesinde farkında varmadan yaptığımız, enerjmizi aşağı çeken, azaltan durumlar neler onlara bir bakalım.


  1. Geçmiş anıları hatırlamak, geçmişte yaşamak.

  2. Gelecek kaygısı içinde olmak.

  3. Yaşanılan stresli durumları zihninde sürekli canlandırmak.

  4. Pişmanlık duymak. Keşke şöyle yapsaydım..

  5. Kendine acımak. Ben de şans mı var?

  6. Başk